web tasarım ikinci el eşya Kalemlerden Tabletlere: Okullarda Teknoloji Devri Problemleri | Bitdefender Türkiye

Kalemlerden Tabletlere: Okullarda Teknoloji Devri Problemleri

Okul hazırlıklarının yapıldığı şu günlerde bazı güvenlik önlemleri de alınması gerekiyor. Okullara götürülen tablet ve mobil cihazlar birçok riski de beraberinde getiriyor. Global antivirüs yazılım kuruluşu Bitdefender, okula hazırlık döneminde anne ve babalara mobil güvenlik çözümleri tercih etmelerini öneriyor.

Okulların açılmasına sayılı günler kala anne babaların akıllarında birçok endişe beliriyor. Bunlardan biri de öğrencilerin kişisel mobil cihazlarını okula taşımaları oluyor. 21. yüzyılın dinamik öğrenme ortamını desteklemek amacıyla okullarda öğrencilerin kişisel tabletlerini, çeşitli mobil cihazlarını okula getirmelerinde bir sakınca görülmüyor. Ancak reşit olmayan çocuklardaki bu cihazlar bazı sorunlar ortaya çıkarıyor. Siber zorbalık, cinsel içerik paylaşımı ve pek çok uygunsuz içeriğe erişim gibi durumlar öğrenciler arasında çok yaygın bir şekilde görülüyor. Global antivirüs yazılım kuruluşu Bitdefender, okula hazırlık döneminde anne ve babalara mobil güvenlik çözümleri tercih etmelerini öneriyor. Bitdefender Antivirüs, Bitdefender Mobile Security ürünü ile öğrencilere güvenli internet erişimi sağlıyor.

okullarda-teknoloji-devri-bitdefender2

Siber Zorbalık

Global antivirüs yazılım kuruluşu Bitdefender’ın son araştırmasında, 14-15 yaş aralığı öğrencilerin %30’u nefret mesajları gönderirken, 13 yaş altı öğrencilerin %34’ünün sosyal ağlara erişimi yasaklanmasına rağmen bu yasağa uymadıkları görüldü. Yine Bitdefender Antivirüs verilerine göre, masaüstü kullanıcılarının %71’i internette gezinti için kendi cihazını kullanırken, her 3 Android kullanıcısından 1’i uygunsuz metin mesajları gönderiyor.
Uygunsuz İçerik Erişimi

Google, Twitter ve Vikipedi en çok ziyaret edilen siteler arasında yer alırken, 8-9 yaş aralığındaki öğrencilerin 3’te 1’i anlık mesajlaşma uygulamalarını yoğun olarak kullanıyor. Bunun yanı sıra kumar, hack ile ilgili uygulamalar, online video, bilgisayar oyunları araması, şiddet içerikli görseller de öğrenciler tarafından erişilen konular arasında bulunuyor.

Bitdefender Antivirüs’ün verilerine göre; online tanışma sitelerine erişmeye çalışan kullanıcıların %35’i 14-15 yaşlarında. Pornografi ile ilgilenenlerin ise çoğunlukla 15 yaş ve üstü erkek kullanıcı olduğu görülüyor.

ONLINE TANIŞMA SİTELERİNE ERİŞMEYE ÇALIŞAN KULLANICILARIN %35’İ 14-15 YAŞLARINDA

Cihaz ve Kimlik Hırsızlığı

Ebeveynlerin bir diğer endişesi de cihazın çalınması halinde yaşanacak sıkıntılar oluyor. Cihazda bulunan kişisel bilgilerin de çalınması kimlik hırsızlıklarına neden olurken pek çok risk de baş gösterebiliyor. Bu tehdidi azaltmak için güvenlik sağlayıcısı Bitdefender, tam bir mobil güvenlik çözümü kullanmanızı öneriyor. Bitdefender Antivirüs’ün cihaz sahibinin cihazı bulması, kilitlemesi ve içindeki bilgileri silmesi gibi hırsızlık karşıtı fonksiyonları da içeren mobil cihazlar için güvenlik çözümü Bitdefender Mobile Security ürününü buradan indirip kullanabilirsiniz.

laykon_bilisim

Laykon Bilişim ve Bitdefender Hakkında:

2016 yılının 3. çeyreğinden itibaren Bitdefender’ın Türkiye Distribütörü olarak hizmet veren Laykon Bilişim, bilişim güvenliği alanında profesyonel ürün ve çözümleri ile bayilere satış ve destek veren bir teknoloji firmasıdır. Laykon Bilişim, bilişim sektöründe 10 yılı aşkın süredir müşteri sadakati ve bayi kanalı yapılanması çalışmalarında bulunmuş uzman kadrosu ile güvenlik ve iş sürekliliği çözümleri tarafında kullanıcılarına yeni teknolojileri götürmeye devam etmektedir.

Bitdefender, 100’den fazla ülkeye değer katan anlaşmalar, distribütörler ve satış ortakları üzerinden çözümler sağlayan global bir güvenlik teknolojisi şirketidir. 2001 yılından bu yana, ödüllendirilen kurumsal ve bireysel bilişim güvenliği çözümleri üreten Bitdefender, sanallaştırma ve bulut teknolojisi alanında liderlik eden bir güvenlik sağlayıcısıdır.